Mégsem tartóztatja le Auschwitzban Netanjahut Donald Tusk
A lengyelek biztosítanák a szabad belépést és távozást az izraeli miniszterelnöknek.
A brit képviselőház megszavazta azt az egyéni képviselői indítvány, amely a Palesztin állam elismerésére szólítja fel a brit kormányt. A parlament ezen döntése a brit kormányra nem kötelező, de Izrael máris tiltakozik, a palesztinok pedig üdvözölték a döntést.
A brit parlament alsóháza nagy többséggel elfogadta azt a javaslatot, amely a Palesztin állam elismerésére szólította fel a brit kormányt. A beterjesztést 274-en támogatták és csak 12-en szavaztak ellene.
A kormány nincs döntve a parlament döntéséhez ebben a kérdésben, és szabadon alakítja külpolitikáját. Az elfogadott szöveg szerint a parlamenti aktus fő célja az izraeli-palesztin viszony kétállami alapon történő rendezésének elősegítése – írja az Index.
A Downing Street szóvivője azt közölte, hogy a kormánynak nem áll szándékában változtatnia eddigi politikáján a palesztin kérdésben, vagyis London fenntartja azt az álláspontját, hogy egyelőre nem ismeri el a palesztin államiságot, de ezt később megteheti, ha a békefolyamat előmozdítása érdekében ez látszik szükségesnek. A kormány tagjai egyébként nem vettek részt a parlamenti szavazáson.
A brit parlament döntését az izraeli külügyminisztérium közleményben ítélte el. „A palesztin állam túl korai elismerése több ország által azt a hamis üzenetet küldi a palesztinoknak, hogy nem kell figyelembe venniük a mindkét felet kötelező súlyos vállalásokat. A döntés kárt okozhat mindkét oldalnak, mert rontja a béke megteremtésének esélyeit” – olvasható a külügyminisztérium közleményében.
„A palesztin államisághoz tárgyalásokon át vezet az út” – állítja az izraeli külügy, egyoldalú lépésnek tekintve a brit parlamenti határozatot, mert szerinte az aláássa az izraeliek és a palesztinok között kétoldalú tárgyalásokkal elérhető béke lehetőségét. „A palesztin államot abban az esetben lehetne elismerni, ha sikeresen lezárultak a közvetlen béketárgyalások Izrael és a Palesztin Hatóság között” – tették hozzá.
A Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) viszont üdvözölte a brit parlament határozatát, és felszólította a londoni kormányt, hogy emelje azt kormányzati szintre, valamint deklarálja államnak Palesztinát.
„Az önrendelkezéshez való jogunk soha nem volt egyezkedés kérdése. Palesztina elismerése nem függ az Izraellel folytatott tárgyalások eredményétől. Izrael erre vonatkozó állításai nemcsak igazságtalanok, hanem erkölcstelenek is” – jelentette ki Hanan Asrávi, a PFSZ vezető tisztségviselője.
A svéd miniszterelnök egy hete közölte, hogy Svédország (az EU tagállamai közül elsőként) elismerné Palesztinát.